Apžvalga
Gyvename ir sugyvename, tai 9 dalių išsamus video kursas poroms gyvenančioms kartu, ir norinčioms kurti sveikus, ir ilgalaikius santykius.
Kursų pagrindinę dalį sudaro psichologo – psichoterapeuto A. Petronio išsamiai parengta teorinė dalis ir praktinės užduotys, kurias pora atlieka drauge. Taip pat, video kurse išgirsite keletą kitų savo srities ekspertų, bei porų gyvenančių kartu pasidalinimus.
Teikiama nauda
Programa
Tarpusavio skirtumų derinimas ir bendrų sprendimų paieška
Šioje dalyje psichologas psichoterapeutas Algirdas Petronis paaiškins, kaip konstruktyviai žiūrėti į tarpusavio skirtumus ir juos derinti. Pagrindinis šios temos tikslas – ugdyti gebėjimą rasti bendrus sprendimus, kurie stiprintų poros santykius. Aptarsime, kaip svarbu ne tik išgirsti, bet ir įvertinti vienas kito nuomonę bei atrasti veiksmingą būdą sutarti. Pateiksime porų pasidalinimus, kaip jos sprendė ir įveikė nesutarimus. Taip pat nagrinėsime įvairius palaikymo būdus, padedančius parodyti dėmesį ir rūpestį veiksmais, žodžiais, skiriant laiką ir mezgant emocinį ryšį. Praktinės užduotys padės geriau suprasti tarpusavio skirtumus ir panašumus, pastebėti vienas kito poreikius, ugdyti efektyvesnius bendravimo modelius, kad abu partneriai jaustųsi palaikomi.
Bendravimo įgūdžiai – raktas į stiprius santykius
Šioje dalyje kartu su psichologu psichoterapeutu A. Petroniu gilinsimės į bendravimo įgūdžių svarbą santykiuose ir aptarsime, kaip jie padeda spręsti konfliktus bei padeda kurti artumą. Pirmiausia, aptarsime, kiek mūsų santykiams yra svarbus aktyvus klausymas. Sužinosite, kokie dažniausi klausymosi trukdžiai kelia nesusipratimus ir kaip jų išvengti. Išmoksite tapti geresniu klausytoju, pastebėsite savo įpročius ir gausite praktinių užduočių šiai svarbiai įgūdžių grupei lavinti. Pateiksime porų pasidalinimus apie jų klausymosi įpročius. Poros pasidalins, kaip jie sprendė su klausymu susijusius iššūkius. Galiausiai aptarsime, kaip kalbėtis poroje, kad išreikštumėte savo jausmus ir lūkesčius, o kitas žmogus juos suprastų.
Kompromisų kūrimas santykiuose: kaip rasti abiems priimtinus sprendimus?
Šioje dalyje psichologas psichoterapeutas A. Petronis kalba apie kompromisą kaip puikų „įrankį“, padedantį poroms rasti bendrą sprendimą, kai norai ir poreikiai skiriasi. Bet ar visada galima rasti bendrą sprendimą? Šioje dalyje sužinosite, kad nors žmonėms būdinga turėti skirtingus norus, svarbu žinoti, kad ne dėl visko galima tartis – tam tikros „raudonos linijos“ negali būti peržengtos. Mokysitės, kaip koncentruotis į esminius poreikius ir interesus, kad pasiektumėte sprendimą, kuris būtų naudingas abiems. Suprasite, kad kompromisas nėra lygus nusileidimui. Pateiksime porų pasidalinimus apie tai, kaip jos ieškojo kompromisų kasdieninėse situacijose. Sužinosite, kaip aiškiai įvardinti savo poreikius ir pasiruošti pokalbiui, kad pasiektumėte kompromisų, kurie neužgožia vienos pusės norų, bet padeda pasiekti bendros gerovės. Praktinės užduotys padės geriau suprasti, kaip pasiekti kompromisus kasdieniame gyvenime – ar tai būtų laiko leidimas kartu, kelionės, namų įrengimo sprendimai.
Kaip valdyti konfliktus ir stiprinti santykius?
Jei konfliktai yra neišvengiama santykių dalis, tai ar įmanoma juos suvaldyti taip, kad jie nesutrikdytų santykių pusiausvyros? Į šį klausimą atsakyti padės psichologas psichoterapeutas A. Petronis. Šioje dalyje išmoksite atpažinti tiek aktyvų, tiek pasyvų barnį ir suvaldyti kylantį emocijų chaosą. Pateiksime porų pasidalinimus apie tai, kaip jos tvarkėsi su konfliktais ir kokias taisykles taikė, kad išvengtų jų eskalacijos. Aptarsime, kaip kurti taisykles, padedančias išvengti konflikto, išsaugoti pagarbą ir palaikyti vienas kito pastangas sušvelninti situaciją. Mokysitės atpažinti ir įveikti pagrindinius santykių „kenkėjus“ – kritiką, nepagarbą, gynybiškumą ir vengimą kalbėtis. Praktinės užduotys ir vertingi patarimai padės suvaldyti įtemptas situacijas ir kurti dialogą, kuris stiprina tarpusavio ryšį. Pagrindinis tikslas – bendradarbiauti net ir konfliktuojant, nes tikroji pergalė santykiuose – gebėjimas rasti bendrus sprendimus.
Kaip atkurti ryšį ir pasitikėjimą santykiuose?
Atleidimas yra sudėtingas, tačiau būtinas procesas, atkuriantis santykius ir leidžiantis iš naujo kurti pasitikėjimą. Šioje dalyje kartu su psichologu psichoterapeutu A. Petroniu aptarsime, ką reiškia atleidimas ir ko negalime laikyti atleidimu. Pateiksime porų pasidalinimus apie atleidimą jų gyvenime. Sužinosite, kad atleidimas nereiškia užmiršimo, skausmo ignoravimo ar kito asmens veiksmų pateisinimo. Aptarsime pasitikėjimo atkūrimo svarbą ir procesą, nes tai – nuoseklus darbas, reikalaujantis abiejų pusių pastangų ir kantrybės. Išmoksite, kaip atleisti ir priimti atleidimą tiek esant dideliems, tiek smulkiems nusiskundimams. Atleidimas – tai ne tik skolos panaikinimas, bet ir sprendimas judėti pirmyn kartu, stiprinant tarpusavio ryšį.
Kaip suderinti įvairiausias gyvenimo sritis?
Šioje temoje padedant psichologui psichoterapeutui A. Petroniui sužinosite, kaip poros gali sukurti bendrą gyvenimo žemėlapį, kuriame abi pusės aktyviai dalyvautų priimant svarbius sprendimus. Pateiksime porų pasidalinimus apie tai, kaip jiems sekėsi derinti įvairias gyvenimo sritis. Pavyzdžiui, darbo ir šeimos balansavimą, vaikų auginimą ir kasdienius rūpesčius. Išnagrinėsime, kaip bendradarbiavimas padeda subalansuoti kasdienio gyvenimo, vaikų auginimo, darbo ir šeimos derinimo sritis. Kalbėsime apie atsakomybių pasidalijimą namuose, kad būtų aišku, kas už ką atsakingas. Taip pat aptarsime vaikų planavimą ir tėvystės lūkesčius, kad abu partneriai būtų pasiruošę priimti bendrus sprendimus. Galiausiai, kalbėsime apie darbo ir šeimos balansą, o praktinėse užduotyse galėsite aptarti savo poros situaciją.
Ką gi, mes įsipareigojome vienas kitam!
Šioje dalyje daugiausia dėmesio skirsime įsipareigojimo svarbai santykiuose. Aptarsime, kodėl įsipareigojimas yra būtinas ilgalaikiams ir tvirtiems santykiams, taip pat kokie yra jo pagrindiniai elementai. Sužinosite, kad įsipareigojimas nėra tik kasdieniai darbai ar atsakomybės – tai ir asmeniniai susitarimai, padedantys išlaikyti santykius tvirtus net sudėtingais laikotarpiais. Pateiksime porų pasidalinimus, kaip ir kada jie įvardijo savo įsipareigojimus ir kokie pokyčiai įvyko, kai šie įsipareigojimai buvo aptarti ir išsakyti atvirai. Nagrinėsime, kaip svarbu atvirai kalbėti apie savo lūkesčius ir poreikius, nes nesidalijimas mintimis sukelia nesusipratimus. Praktinės užduotys padės apmąstyti ir įvertinti, kokie įsipareigojimai yra svarbūs jūsų santykiuose ir kaip juos aiškiai išreikšti partneriui. Šios dalies lektorius psichologas psichoterapeutas A. Petronis.
Kur dingsta mūsų pinigai ir kaip jų pagausinti?
Šios dalies lektorius Benediktas Ambraziejus – asmeninių ir šeimos finansų konsultantas, savo darbe susiduriantis su įvairiausiomis finansinėmis situacijomis, kuriose atsiduria poros. Šioje dalyje sužinosite, kas porai yra naudingiau: ar turėti bendrą, ar atskirus biudžetus. Toliau lektorius paaiškins, kaip padalinti išlaidas, kad mėnesio pabaigoje pinigų užtektų ne tik mokesčiams sumokėti, bet liktų ir pomėgiams bei taupymui. Dar viena svarbi potemė – tai pinigai ir jų teikiama galios pozicija. Kada ir kaip tai gali atsitikti? Kaip poroje nekonkuruoti, kai uždarbiai yra skirtingi arba kai vienas iš jūsų visai neuždirba. Biudžeto padalinimas per pusę? Kokioms poroms būdingas toks padalinimas ir kodėl jis nėra labai teisingas?
Šioje dalyje jūsų laukia pokalbis su kun. Algirdu Toliatu apie įsipareigojimą iš dvasinės perspektyvos. Įsipareigojimas lyginamas su kelione, pilna išbandymų, pereitų „avarinių tiltų“. Įsipareigojimas neatsiranda savaime, jį kiekvienas turime užauginti, kad įsipareigojimas kitam kiltų iš meilės, o ne todėl, kad reikia. Anot kunigo A. Toliato, įsipareigojimas kelia baimę: tiek poros įsipareigojimas vienas kitam, tiek kunigo įsipareigojimas. Bijome, nes nežinome, ar užteks jėgų laikytis duoto žodžio, ar nepasikeis mūsų nuomonė, ar išliksime laisvi savo pasirinkime. Kun. Algirdas ragina nebijoti, jei užklumpa abejonės, kryžkelės. Jos reikalingos, nes leidžia apsvarstyti ir iš naujo sustiprinti savo įsipareigojimą. Savo nuoširdžiu pasidalinimu kunigas įneša ramybės ir vilties – įsipareigojimas mus subrandina kaip žmones, duoda jėgų eiti, mylėti kitą net sunkiose akimirkose.
Kursą kūrė

Algirdas Petronis
Psichologas-psichoterapeutas, jau daugiau nei 25 metus konsultuojantis klientus individualiai ir poras. Nuo 2001 metų veda bendravimo įgūdžių mokymus poroms.
Kurso kviestiniai lektoriai

Algirdas Toliatas
Kunigas, daugelio knygų ir straipsnių autorius, vyriausiasis policijos kapelionas.

Benediktas Ambraziejus
Asmeninių ir šeimos finansų konsultantas, mokymų vedėjas. Daugelį metų poras konsultuojantis finansų valdymo temomis.